Home Góry Grzyby Skalne w Górach Stołowych na jesienno – zimową wędrówkę z dzieckiem

Grzyby Skalne w Górach Stołowych na jesienno – zimową wędrówkę z dzieckiem

Autor Kamila Budrewicz
grzyby skalne

Tym razem zabierzemy Was na ciekawą, ale niezbyt wymagającą technicznie wędrówkę do krainy Skalnych Grzybów. Trasa spokojnie do pokonania przez kilkulatka. Dotrzemy do pięknego lasu w Górach Stołowych, w którym te przedziwne formacje wyglądają jakby przed wiekami były prawdziwymi grzybami – gigantami. Gotowi na spotkanie ze skalnymi borowikami i koźlakami? 😉

 

skalne grzyby

 

Skalne Grzyby „rozsiane” są na całkiem sporym obszarze lasu, na długości ponad 2 km, a że przez ten teren prowadzi kilka szlaków – możliwości odkrywania tych niespotykanych form skalnych mamy wiele. Jako, że pogoda nie rozpieszcza – tym razem stawiamy na wariant dosyć krótki.

Naszą przygodę rozpoczynamy na parkingu przy Radkowskich Skałach.  Pogoda nie rozpieszcza, więc jesteśmy tu w zasadzie sami. W ciepłe weekendy i bardziej w sezonie musi tu być tłoczniej, ale trochę miejsca jest. Podążamy za oznaczeniami czerwonego szlaku szlak turystyczny czerwony. Na początku lekka nuda – szeroka leśna dróżka, raczej płasko. Jednak po jakichś 40 minutach marszu docieramy do pierwszych, porozrzucanych w lesie, skalnych formacji. Mierzymy się z jednym z napotkanych grzybów ;).

 

Skalne Grzyby Skalne Grzyby Skalne Grzyby

 

Wiele ciekawie wyrzeźbionych skał ukrytych jest między drzewami i można spędzić  tu wiele godzin na tropieniu kolejnych.  Świetna zabawa dla dzieci! Część z nich ma swoje nazwy, jak „Skalne Wrota”, „Adam i Ewa”, „Młot”, „Borowik”… Przyglądając się ich niektórym wyobraźnia sama podrzuca kolejne skojarzenia ;).

 

Skalne Grzyby Skalne Grzyby Skalne GrzybySkalne Grzybyskalne grzyby Skalne GrzybySkalne Grzyby

 

W chłodniejsze dni polecamy zabrać ze sobą termos z gorącą herbatą. Krążenie między skałkami bywa mocno absorbujące i czas znika nie wiadomo kiedy, a nie ma to jak coś rozgrzewającego  przy okazji chwili postoju ;).

 

Skalne Grzyby

 

Po około półtorej godzinnych zabawach w górskich detektywów docieramy do spektakularnych formacji, zwanych Skalnymi Wrotami . W taki szary, nieco ponury dzień wyglądają lekko posępnie. Nie powstrzymuje nas to jednak przed sprawdzeniem co kryje się po drugiej stronie ;).

 

skalne grzybyskalne grzybyskalne grzyby

 

Idziemy dalej czerwonym szlakiem, otaczając okolice Borowika. Las o tej porze roku, pomimo przeciętnej pogody wygląda naprawdę pięknie. Spoglądamy na zegarki i godzina nie nastraja pozytywnie. Jesień to wizualnie nasza ulubiona pora roku, ale dni mogłyby być nieco dłuższe ;). Żeby nie wracać po nocy kierujemy się tą samą drogą w stronę parkingu.

 

skalne grzyby

 

Skalne Grzyby, mimo, że wyglądają jakby wyrosły z leśnej ściółki w ciepły jesienny poranek, tak naprawdę są wynikiem wietrzenia warstw piaskowca, o różnej odporności. Ich kapelusze tworzą formacje o spoiwie krzemionkowym, znacznie bardziej wytrzymałe od trzonów. Te z kolei powstawały z mniej odpornego piaskowca marglistego. Współcześnie także tworzą się kolejne grzyby, ale głównie w wyniku działania zamarzającej i rozmarzającej się wody.  Część skałek obrasta roślinność i przykrywają zwalające się drzewa. Dokładni eksploratorzy muszą więc czasami mocniej wytężyć wzrok, żeby wypatrzyć kolejny okaz ;).

 

Praktycznie

 

Opcji przemierzania terenu Skalnych Grzybów jest kilka.  Nie wymagają wybitnej kondycji (różnicy poziomów nie ma wielkich) i będą odpowiednie nawet dla mniejszych dzieci.

☞  szlak turystyczny żółty żółtym szlakiem z Batorowa (w wariancie do Skalnych Wrót, przez punkt widokowy na Pielgrzymie, to ok. 5,5 km w jedną stronę, ok. 2h drogi, ale trasę można oczywiście dowolnie skracać i modyfikować; mapa tutaj);

szlak turystyczny czerwony czerwonym szlakiem z parkingu przy Szosie Stu Zakrętów (ok. 70 min w jedną stronę – mapa);

szlak turystyczny niebieski najmniej popularnym z Polanicy Zdrój w kierunku Radkowa.

W okresie letnim załóżcie koniecznie kryte buty. Z ziemi wystają kamienie i liczne korzenie, o które łatwo można obić palce u stóp.

 

 

Może Ci się także spodobać

Zostaw komentarz